TRENING OTWARTY AMP FUTBOLISTÓW WARTY POZNAŃ – “WSPANIAŁA INICJATYWA”

Pierwszy trening otwarty z udziałem zespołu amp futbolu Warty Poznań odbył się w sobotę w Swarzędzu. Do integracji dołączyli młodzi zawodnicy akademii „Zielonych” i lokalnego Meblorza, którzy wspólnie z amp futbolistami przełamywali bariery dotyczące niepełnosprawności w sporcie. Projekt jest realizowany przy wsparciu Powiatu Poznańskiego.

W sobotni poranek na orliku przy Szkole Podstawowej nr 5 w Swarzędzu poznańscy amp futboliści spotkali się z zespołami orlików ze szkółek Warty i Meblorza. To pozornie nietypowe zgromadzenie miało na celu popularyzację piłki nożnej osób po amputacji kończyn, ale też oswojenie dzieci z niepełnosprawnościami w życiu codziennym oraz w sporcie. Treningowi przyglądali się rodzice i okoliczni mieszkańcy, dla których również była to okazja do zaznajomienia się z tą dyscypliną.

Na początek wychowankowie akademii poznali zasady gry w amp futbol, które przedstawił im trener sekcji, Dariusz Sylwestrzak. Ciekawość dzieci odnośnie wymian zawodników, rzutów karnych, czy nawet rozgrywek amp futbolowej Ligi Mistrzów była długo zaspokajana przez cały zespół „Zielonych”. Wesoła atmosfera sprzyjała wymianie uwag i dzieleniu się wiedzą, którą młodzi zawodnicy czerpali z uwagą.

Następnie amp futboliści rozpoczęli trening i rozgrzewkę, a dzieci udały się na krótkie warsztaty prowadzone przez specjalistów ze Stowarzyszenia Sportowo-Rehabilitacyjnego START. Dzięki temu początkujący piłkarze mogli przekonać się, że niepełnosprawność nie jest ograniczeniem, lecz jedynie wymaga zaadaptowania się. Dzieci słuchały, pytały, ale też mogły wykazać się w praktyce – ćwiczyły manewrowanie wózkiem inwalidzkim, prowadzenie osoby niewidomej oraz naukę przydatnych zwrotów z języka migowego. Zawodnicy Warty i Meblorza dowiedzieli się również o innych sportach, w których można brać czynny udział będąc osobą z niepełnosprawnością ruchową.

Na koniec zajęć zespół trenera Dariusza Sylwestrzaka zmierzył się z młodszymi kolegami w krótkim meczu piłkarskim. Mimo różnic, rywalizacja toczyła się na podobnym poziomie i nie brakowało sportowych emocji. Była dobra zabawa, ale przede wszystkim cenna lekcja, że na boisku wszyscy jesteśmy równi. – To kolejna wspaniała inicjatywa integracyjna i nowe doświadczenie, bo mogliśmy przetestować różne warianty w grze. Bardzo się cieszę, że Warta Poznań organizuje takie warsztaty. Tej edukacji często brakuje w szkołach, a chodzi o to, żeby pokazać społeczeństwu, że wśród nas żyją osoby z niepełnosprawnościami, i że to jest normalne – ocenił trener Dariusz Sylwestrzak.

Cały czas trwa również nabór do sekcji amp futbolu Warty Poznań. – Rekrutacja jest otwarta, nadal brakuje nam zawodników, więc zapraszamy chętne osoby. Nie ma znaczenia, czy ktoś jest początkujący, czy bardziej doświadczony w grze w piłkę. Chcemy inspirować, zachęcać do wyjścia z domu i rozwijania swoich zainteresowań – przekonuje szkoleniowiec „Zielonych”.

Leave a Reply