W Parku Jana Pawła II stanęło drzewo Warty Poznań

W Parku Jana Pawła II stanęło drzewo Warty Poznań

Na razie mierzy blisko 4 metry, ale ma szansę wyrosnąć na ponad 30 metrów – w Parku Jana Pawła II posadziliśmy platana klonolistnego, pierwsze drzewo Warty Poznań. To dopiero początek, bo wkrótce powstanie w okolicy „Aleja Warciarzy”. Działamy wspólnie z Zarządem Zieleni Miejskiej i Radą Osiedla Wilda.

Wybór miejsca, w którym posadziliśmy pierwsze drzewo Warty Poznań, był naturalny. Oddalony o kilkaset metrów od siedziby Klubu Park Jana Pawła II to przecież kolebka „Zielonych”. Właśnie mniej więcej tam na początku XX wieku, na dawnych terenach wojskowych odbywały się mecze tzw. dzikich drużyn piłkarskich. Jedną z nich tworzyła grupa nastolatków, która 15 czerwca 1912 roku założyła pierwszy w Poznaniu polski klub piłkarski, Wartę Poznań.

O tym, jak to się zaczęło, wspominał po latach Edmund Szyc, jeden z założycieli Klubu, zawodnik, a potem m.in. prezes Warty Poznań: „Siedmiu młodzieńców, w wieku 16 do 18 lat, to nawet nie jedna drużyna piłkarska. Koszulki, choć z wielkim wysiłkiem, kupiliśmy sobie własnym sumptem, buty też, kto mógł, grał w <<cywilnych>>. Z składek dobrowolnych kupiliśmy sobie pierwszą piłkę. Treningi na bramki z kupek ubrań, kiedy już byliśmy zasobniejsi (w grosze), na dwie chorągiewki. Boisko? Pierwszy lepszy wolny teren: najpierw jakaś łąka przy drodze Dębińskiej, później piaski popularnej <<Sahary>> (dzisiejsze Błonie Wildeckie)”.

W Parku Jana Pawła II stanęło drzewo Warty Poznan

Symbolicznie odwołujemy się więc do naszych korzeni i wdrażamy jeden z projektów, które zawarliśmy w „Planie Rozwoju 2020-23”. Teraz sadzimy drzewo Warty Poznań. Jest nim platan klonolistny. Na razie nasz 3-letni platan ma niespełna 4 metry, ale powinien wyrosnąć na 30 metrów. To jeden z najbardziej rozłożystych gatunków drzew na świecie – korona może osiągnąć szerokość nawet 30 metrów. Z pewnością będzie wyglądał godnie.

Ale to dopiero początek naszych działań. Jako „Zieloni” przywiązujemy wagę do kwestii związanych z ekologią i dbaniem o środowisko naturalne. Za kilka tygodni rozpoczniemy sadzenie kolejnych drzewek, które w przyszłości utworzą „Aleję Warciarzy”. Będzie to szpaler drzew, których patronami zostaną osoby zasłużone dla Klubu.

Warta Poznań chce być widoczna na Wildzie i zbliżać się do jej mieszkańców. Inicjatywa z sadzeniem drzew to dobry moment, żeby podkreślić naszą dobrą współpracę z Miastem Poznań, z Zarządem Zieleni Miejskiej. Mam nadzieję, że wkrótce zrealizujemy też kolejne projekty razem z Radą Osiedla Wilda – mówi Jarosław Żubka, dyrektor marketingu i komunikacji Warty Poznań i podkreśla: – Pokazujemy też, że nasz „Plan Rozwoju 2020-23” nie jest pustą deklaracją, ale zagadnienia, które w nim poruszyliśmy, m.in. podejście do ekologii, są realizowane.

Leave a Reply